Ideální rozlišení dat pro špičkový tisk, aneb když 300PPI nestačí.

Většina fotografů a tiskařů považuje 300PPI u tiskových dat za ideální pro kvalitní tisk se všemi detaily. V současné době je tak připravena i většina programů přes které tiskneme, i když mnoho tiskáren umí zpracovat i rozlišení vyšší například 360, 400, 600 nebo 720PPI. Mluvíme zde o rozlišení tiskových dat před tím, než se rozloží na jednotlivé tiskové body (kapky inkoustu chcete-li), kterých je vždy mnohonásobně víc.

Pro velkoformátové tisky fotografií nad cca 1m2 je 300PPI metou, která zůstává většinu času nedosažena, ale při větší pozorovací vzdálenosti to vlastně ani nevadí. 

Při tisku menších rozměrů a zejména u tisku reprodukcí kreseb a grafik je situace trochu jiná.

Anna Fialová – houbový les
https://www.facebook.com/fialovanna

První sken je dělán při 300PPI a má cca 33Mpx. V počítači vše vypadá na první pohled dobře, ale na zkušebním výtisku se ukazuje, že to prostě není ono… Následuje druhý sken při 720PPI s rozlišením 190Mpx, v počítači jsou i nejmenší detaily dobře čitelné a prokreslené.

Výřezy z tiskových dat – porovnání 300PPI vlevo, 720PPI vpravo.
Výřezy z tiskových dat – porovnání 300PPI vlevo, 720PPI vpravo.

Na zkušebním tisku se pro změnu ukazují limity tiskové technologie při použití matného strukturovaného papíru Albrecht Dürer 210gsm. Rozdíl mezi tisky při 300PPI a 720PPI již není tak výrazný jako na datech v počítači. Přesto je výsledný tisk při 720PPI lepší, i když kvality detailu originální grafiky stále ještě nedosahuje. Hlavním důvodem je rozklad každého pixelu na mnoho malých kapiček inkoustu. Ty navíc musí být barevné, protože simulujeme i krémovou barvu papíru jakou má originální grafika. Jeho barva je již naskenována na pozadí každého tahu.

Výřezy z tisků pomocí mikroskopu – porovnání vytištěných dat  300PPI vlevo, 720PPI vpravo.

Zkrátka když v reálu uděláte tah perem, jeho barva vyplní celou plochu tahu a okraje jsou ostré podle toho, jak moc se barva vpije do vláken papíru. U tisku je to pořád jen hromada malých barevných kapiček inkoustu.

Na druhou stranu, když zaběhnete za roh do copy centra – zjistíte, že se to dá udělat i mnohem hůř.

 

Poznámka:

Obrázky výřezů skenovaných při 300PPI musely být pro přímé porovnání zvětšeny na 720PPI metodou „nejbližší soused“ pro zachování ostrých hran původních pixelů. Na fotce z mikroskopu je výška písmene „F“ cca 7mm, celková neostrost a nepřirozené barvy jsou způsobené ne/kvalitou mikroskopu.