Často kladené otázky

Jak kvalitní má být moje fotografie pro tisk?

Kvalita fotografie se posuzuje podle mnoha parametrů, ale tím základním je rozlišení v pixelech. Moderní fotoaparáty mají rozlišení 16Mpx a více. Když si představíte čtvercovou fotografii v tomto rozlišení bude mít 4000 x 4000px. Z tohoto se dá spočítat kvalita snímku pro konkrétní rozměr, kterou vyjadřujeme v DPI (Dot Per Inch) nebo PPI (Pixel Per Inch). Například ve velikosti 100 x 100cm to bude cca 100 PPI. Pro špičkový tisk sice potřebujeme alespoň 300 PPI, ale pokud nepotřebujete tisk 100 x 100cm zkoumat z bezprostřední blízkosti – bude vám i 100 PPI stačit.  U nás ve studiu máme nejraději zdrojové soubory v rozlišení 180 a 360 PPI, ale není to podmínkou. Máme šikovné nástroje pro dopočítávání pixelů.

Podle čeho si mám vybrat velikost tisku?

Pokud z vaší fotografie nechcete nic ořezávat, vyberte si velikost tisku podle poměru stran a kvality fotografie. Běžné fotoaparáty mají nejčastěji poměr stran 3:2 nebo 4:3.  Podívejte se do naší tabulky nejčastějších formátů fotografií pro lepší představu o rozměrech.

Jaké rozměry fotografií vyrábíte?

V našem studiu tiskneme z rolí, takže vaše tisky mohou být v libovolných rozměrech. Jestli chcete třeba fotografii 38,5 x 63,7cm dokážeme ji vyrobit. Maximální rozměr tisku na papír je 300 x 110cm. Pro foto obrazy je to 300 x 100cm, protože potřebujeme víc plátna pro napnutí na klínový rám.  Je dobré při volbě rozměru myslet i na adjustaci, tedy rámování, podlepení na desku nebo napínání v případě foto obrazu. Hotové rámy se vyrábí v předem stanovených formátech, klínové rámy pak máme skladem v rozměrech 20 – 120cm v kroku po 5 centimetrech.

Jaký je termín vyhotovení?

Vaše tisky vyrábíme v nejkratším možném čase, ale je důležité nechat čerstvé tisky bezpečně odpočinout nejlépe do druhého dne před dalším zpracováním a manipulací. Pokud chcete jen tisk na papír bez adjustace, nebo foto obraz ve standardním rozměru, doba vyhotovení je  2 – 5 dní podle aktuálního vytížení studia.  Zakázkové rámování a kašírování pak trvá o něco déle.

Doručujete hotové zakázky až domů?

Většinu tisků, foto obrazů i rámů vám doručíme  službou „Balík do ruky“ od České pošty. Větší rozměry posíláme přepravní společností TNT. U všech balíků dbáme na pečlivé zabalení a každý z nich je pojištěný proti ztrátě a poškození. Přesto doporučujeme osobní odběr jako nejlepší variantu.

Cena za poštovné a balné službou „Balík do ruky“ je obvykle 150 – 200Kč, podle  velikosti a nároků na zabalení. U velkých obrazů přepravovaných  společností TNT je cena obvykle kolem 500Kč.  Všechny zakázky odesíláme až po uhrazení celé částky převodem na účet, výjimkou je poslání zakázky na dobírku, kterou platíte při vyzvednutí pracovníkovi pošty. Cena dobírky u balíku do ruky je 60Kč.

Bude výsledný tisk vypadat stejně jako to vidím já?

Jednoduchá otázka, na kterou existuje jen složitá odpověď… Nevíme jaký máte monitor, jak má nastavený jas, kontrast, jaké barvy dokáže zobrazit. Také nevíme jak máte nastavenou správu barev v  operačním systému a editoru fotografií. Naštěstí se všichni výrobci počítačů snaží držet obecného standardu pro zobrazení barev, kterým je stále ještě barevný prostor sRGB.  Díky tomu by se nemělo stát, že uvidíte zelenou místo žluté a podobně. Nejlepší je osobní návštěva v našem studiu, kde si snímky prohlédnete na kvalitním a dobře seřízeném monitoru, který velmi věrně vypovídá o výsledném tisku.  Už se nám mnohokrát stalo, že byl zákazník velmi překvapen rozdílem, který vidí na našem monitoru.

Jak vybrat vhodný materiál pro tisk?

Na dálku se materiál vybírá obtížně, ve studiu máme připravený vlastní vzorník všech materiálů potištěný stejným motivem, který si můžete prohlédnout a osahat. Materiály dělíme do několika skupin podle jejich charakteru. Máme materiály čistě matné, pololesklé, lesklé, některé jsou hladké jiné se strukturou. Liší se i bělostí, která muže ovlivnit celkový vzhled. Nejvíce je to patrné na černobílé fotce, kdy přírodní bílá zajistí příjemný teplý tón nebo zářivá bílá, která má maximální kontrast, ale studený tón.

V jakém formátu mám dodat fotografie k tisku?

Fotografie přijímáme ve většině běžných formátech například: JPEG, TIFF, PSD, PSB, PDF, PNG, EPS a další. Snímky mohou být v RGB, CMYK i ve  stupních šedi. Důležité je mít v datech uloženou informaci o konkrétním barevném prostoru například: sRGB, Adobe RGB 1998, Gray Gamma 2.2, Coated Fogra 39, U.S. Web Coated (SWOP) v2, a mnoho dalších. Data můžete přinést na Flash disku nebo externím disku, na CD, DVD či poslat mailem, úschovnou, dorpboxem…